Bezpečná inštalácia interiérových hojdačiek

Hojdačka medzi vašimi štyrmi stenami? Žiadny problém! Hojdačky v interiéri poskytujú dostatok zábavy a umožňujú deťom dosiahnuť doma nové „výšky“. Obzvlášť dôležité je bezpečné upevnenie, správna inštalácia a bezpečnosť pri používaní.

Závesné kreslá, vaky, kokóny a vnútorné hojdačky umožňujú malým prieskumníkom hrať sa v interiéri za nepriaznivého počasia a zároveň trénovať zmysel pre rovnováhu, motoriku a svaly. Tiež sú rozvíjané ich zmysly pre odvahu a sebakontrolu. Hojdací nábytok poskytuje deťom ideálne rozptýlenie a dáva rodičom možnosť vypnúť alebo sa sústrediť na prácu z domu. A ak sa najmenšie deti unavia, závesné stoličky a kokóny sú ideálnym miestom na odpočinok, čítanie a spánok. Hojdačky a hojdačky pre viac detí sú tiež pohodlnou voľbou, ktorá poskytuje dostatok priestoru na ležanie. V rámci bezpečnosti je odporúčané umiestniť mäkkú podložku pod hojdací a lezecký nábytok, ktorý v prípade pádu poskytuje deťom mäkké pristátie. Dlaždice a kamenné podlahy sú v tomto prípade nevhodné. Pokiaľ ide o samotný nábytok, rodičia by mali venovať dostatočnú pozornosť poskytnutým informáciám o maximálnej nosnosti a zároveň zabezpečiť, aby neobsahoval žiadne škodlivé a znečisťujúce chemikálie. Hojdačky pre viac detí sú často koncipované na zaťaženie bremenom viac ako 100 kilogramov, aby si občas aj dospelí mohli sadnúť.

Pevné ukotvenie hojdačky ku základni

Všetky časti „hojdacieho nábytku“ musia byť pevne ukotvené v podklade. Bezpečná inštalácia je rozhodujúca aj pre ďalšie kusy nábytku v detských izbách.
 
Je dôležité ponechať dostatočný priestor na pohyb, a preto sa odporúča inštalácia do stropu. Poskytuje dostatok priestoru na hojdanie, tlačenie hojdačiek a skákanie bez toho, aby vám prekážali krehké predmety, rohy alebo ostré hrany. Vnútorné hojdačky sú zvyčajne vybavené profesionálnymi konzolami. Je obzvlášť dôležité vopred zistiť, či je kotviaci podklad vhodný na tento účel.
Konštrukčný materiál musí byť dostatočne stabilný, aby uniesol váhu nábytku a osôb okrem zaťaženia spôsobeného hojdaním. Pripevnenie hojdačky k betónovému stropu je pomerne najbezpečnejšie, pretože tento povrch rovnomerne rozdeľuje zaťaženie. Rodičia si preto môžu ľubovoľne zvoliť upevňovací bod. Pomocou vŕtačky vyvŕtaný otvor by sa mal vyčistiť, aby sa zaistila maximálna bezpečnosť.

Pri upevňovaní dynamických zaťažení buďte opatrní.

Všeobecne sa odporúča, aby bol akýkoľvek výkyvný predmet pripevnený priamo k základni. Toto nevystavuje kotvu žiadnemu zaťaženiu v ohybe. Použitie kotvy s vnútorným závitom, ako je fischer FH II-I, poskytuje obzvlášť spoľahlivé uchytenie pri ukotvení „dynamického nábytku“ do betónu a umožňuje vloženie pevnostných ôk s priemerom 8 až 12mm. Laná sa k nim dajú pripevniť buď priamo, alebo pomocou karabínových skôb. Svorníkové kotvy, ako napríklad fischer FAZ II, sú ďalšou alternatívou. V takom prípade je dôležité, aby bola kotva riadne aktivovaná a doplnená o pevnostné oko s vnútorným metrickým závitom. Malo by sa tiež zabrániť neúmyselnému uvoľneniu, a preto sa odporúča dodatočné zaistenie kotevného bodu (oku, háku s okom alebo matice) pomocou kontramatice.

Sedačky/hojdačky možno pripevniť aj v rámci drevostavieb, najmä na nosné a konštrukčné prvky. V takom prípade je vhodné použiť skrutku s okom alebo konštrukčnú skrutku, napríklad fischer Power-Fast II. Skrutka by mala byť aplikovaná kolmo na vlákno dreva, až kým pevne nedosadne. Hojdací nábytok by sa však nemal pripevňovať len k oplášteniu drevostavieb (OSB, DTD dosky atď). Murivo je obzvlášť všestranný stavebný materiál. V prípade, že idete kotviť do tohto materiálu, odporúča sa vyhľadať individuálne odborné poradenstvo. Dvojzložkové injektážne malty, ako napríklad fischer FIS V, zabezpečujú pevné kotvenie v tomto materiáli spolu s vhodným príslušenstvom, ako sú kotviace tyče a perforované kotviace sitká. V tomto prípade je možné použiť aj kotvy s vnútorným závitom, ktoré umožňujú demontáž a opätovné pripevnenie predmetov tak často, ako to bude potrebné.

Závesné stropy zo sadrokartónu alebo iných materiálov sú príliš riskantné, nakoľko nosná konštrukcia môže pri takomto zaťažení zlyhať a spôsobiť uvoľnenie ukotveného predmetu.

Bezpečne nainštalovaný „hojdací nábytok“ umožňuje deťom preskúmať oblohu bez toho, aby došlo k pádu.

sc93-delivery-2