Ako by tu náhodne uprosted ničoho pristála vesmírna loď. Takto surealne vyzerá bivak Davida Lamy. Celkovo abstraktný vzhľad je však postavený ľuďmi, ktorí prišli do Nepálu z „iného sveta“ a postavil prvý núdzový bivak v Himalájach v roku 2019. V nadmorskej výške 5080 metrov dosiahli nevídaný výkon.
Nachádzame sa blízko hraníc s Tibetom, hneď pod horským priesmykom medzi Rolwaling a slávnym údolím Khumbu (Trashi Labtsa Pass), ktoré je súčasťou oblasti Everestu. Turistika v tomto regióne prekvitá. Nie všetci horolezci však hľadajú cestu na Mount Everest, najvyšší bod na Zemi (8848 m). Stále viac a viac návštevníkov si vedome vyberá chodníky mimo masovo navštevovaných turistických trás, aby objavili krásu a izoláciu krajiny na veľkej Himalájskej trase.
Ralf Ohnmacht, spoluzakladateľ projektu bivak, veľmi dobre pozná údolie Rolwaling v severovýchodnom Nepále. Pozná tiež problémy regiónu a jeho obyvateľov, ktorí ešte nie sú dostatočne rozvinutí pre potreby cestovného ruchu. Hovorili sme s 42-ročným Rakúšanom o realizácii projektu a ťažkostiach v logistike, budovaní a zabezpečení bivaku v nepriaznivých podmienkach.
Prinášame Vám rozhovor so staviteľom Bivaku, Ralfom Ohnmachtom
Ralf Ohnmacht: Áno, Josef Einwaller mi zavolal a povedal: „Potrebujeme bivak – najvyššie položený, aký si kedy postavil!“ To bolo na začiatku jari 2017.
Ralf Ohnmacht: Rýchlo sme sa dohodli, že by sme chceli uskutočniť výpravu ako súkromný projekt pomoci. A tak sme si spolu s Josefom, Stephanom sadli a začali plánovať.
Ralf Ohnmacht: Počasie aj samotná skalnatá krajina sú extrémne. Nikde nie sú bezpečné možnosti núdzového ubytovania, riziko pádu skál je tu vysoké. Údolie Rolwaling je tiež jednou z oblastí, ktoré boli najviac postihnuté zemetrasením v Himalájach. Toto všetko vedie ku tomu, že ľudia znovu a znovu pri priechode týmto horským priesmykom prichádzajú naďalej o život. Sú to predovšetkým miestni horskí sprievodcovia a nosiči, ktorí tu pracujú alebo obchodujú a pochádzajú z pomerne chudobného regiónu Rolwaling preto prichádzajú do tohto bohatšieho regiónu Khumbu. Prostredníctvom núdzového ubytovania sme chceli konkrétne zvýšiť bezpečnosť ľudí v regióne Rolwaling a zároveň podporiť rozvoj cestovného ruchu a obchodu, a tým zlepšiť živobytie miestneho obyvateľstva.
Ralf Ohnmacht: Vďaka polohe vo výške viac ako 5 000 metrov a obrovským logistickým výzvam sme sa rozhodli pre špeciálny typ poly bivaku - so základnou konštrukciou šetriacou materiál, zjednodušenou konštrukciou stien a zúženým interiérom. Zatiaľ sme tiež vynechali postele a izoláciu; to však bude dovybavené pri nasledujúcej expedícií.
Ralf Ohnmacht: Je to neuveriteľné množstvo detailov. Otázky - Kde presne by mal byť núdzový bivak? Aký typ bivaku použijeme? Ako budeme celú vec financovať? – je jedna stránka prípravy. Druhou sú konkrétne logistické otázky plánovania: Ako dostaneme materiál do 5080 metrov nad morom? Aké povolenia sú potrebné? Čo môže urobiť vrtuľník, čo sa musí prepravovať pešo? Atď. Nakoniec sme v roku 2018 zlyhali z dôvodu obrovského množstva organizačných úloh. Preto sme dočasne uložili bivak v nadmorskej výške 4000 metrov a odleteli sme domov bez toho, aby sme začali stavať.
Ralf Ohnmacht: Chceli sme sa vrátiť o rok neskôr a dokončiť našu misiu s podporou helikoptéry.