Architektúra v dialógu s prírodou.

Hmoždinky a rámové skrutky fischer posilňujú návštevnícke a informačné stredisko národného parku Schwarzwald (Čierny les)

Vitajte na recepcii pre milovníkov prírody z celého sveta: Návštevnícke a informačné stredisko (BIS) Národného parku Čierny les, ktorého základný kameň bol položený  13. mája 2017, má byť otvorené v tomto roku na hore Ruhestein s výškou 915 metrov. Rámové fischer hmoždinky SXR a skrutky Power-Fast zaisťujú fasádu na stavebných častiach E a F.
V súlade s okolím, architektúra častí budov pripomína kmene stromov ležiace na sebe. Okrem usporiadania je toto prepojenie podporené  tvarom štruktúr a ich fasádnym obkladom z regionálneho smreku. Celkom 90 percent dreva použitého na výstavbu a dizajn pochádza z lokálneho a trvalo udržateľného lesníctva v Čiernom lese. Sochárska architektúra sa svojím dizajnom prelína s celkovým obrazom okolia. Udržateľnosť budovy je v súlade s prírodou. Má tepelnú izoláciu podľa štandardov pasívneho domu. Prírodu chráni aj výroba tepla pomocou drevných peliet, fotovoltaických systémov a využívania dažďovej vody na polievanie. Nová budova bude certifikovaná podľa udržateľného systému hodnotenia budov (BNB) s cieľom dosiahnutia striebornej kvality. Projekt je pod hlavičkou architektonickej kancelárie Sturm a Wartzeck z Dipperz / Hessen. Na stavbe sa podieľajú aj stavebné a inžinierske spoločnosti: Schlaich, Bergermann a Partner zo Stuttgartu, inžinieri EWT z Grebenhainu pre technické vybavenie budov a kancelária „[f] landschaftsarchitektur“ z Bonnu je súčasťou pracovnej skupiny „Národný park Čierny les“. Majiteľom budovy je štát Bádensko-Württembersko, ktorý je zastúpený štátnou majetkovou a stavebnou spoločnosťou Bádensko-Württemberska.
 
Drevostavba a plochy na voľnočasové aktivity a enviromentálne vzdelávanie súvisiace s národným parkom sa nachádzajú na cca 3000m². Patria sem výstavy kino, reštaurácie a konferenčné miestnosti, ako aj „Skywalk“, lávka v hornej časti stromov, ktorá vedie k vyhliadkovej veži. Obe zariadenia ponúkajú široký výhľad na vrcholky stromov. K dispozícii je tiež administratívna budova s rozlohou 700 metrov štvorcových.

Na stavebných častiach E a F je drevená spodná konštrukcia fasádneho povrchu bezpečne a pevne pripevnená pomocou fischer rámových hmoždiniek SXR. Bola vybraná verzia s priemerom 10 mm a dĺžkou hmoždinky 200 mm. Použitý variant T so zapustenou skrutkou je ideálny na upevnenie drevených konštrukcií. Doteraz bolo použitých okolo 2 000 hmoždiniek. Okrem toho sú na pripevnenie drevených podkladov použité  skrutky do dreva Power-Fast FPF-ST 6,0 x 180 A2P 100 cca 6000ksskrutiek s čiastočným závitom a so zapustenou hlavou sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele A2 pre vonkajšie upevnenia. Vykonávajúcou spoločnosťou je Holzbau Schaible GmbH z Wildbergu.
„S rámovými kotvami SXR ponúkame výkonné a ekonomické riešenia na upevnenie stredne ťažkých bremien do betónu a muriva,“ hovorí aplikačný inžinier fischer Matthias Hartmann. Hmoždinky s dlhým driekom upevňujú fasádne prvky a strešné podkonštrukcie z dreva alebo kovu, ako aj ďalšie kotevné prvky priamo na kotevný podklad. Plastové hmoždinky vyrobené z vysoko výkonného nylonu majú rôzne rozpínacie elementy,  sú vhodné do pevných a perforovaných materiálov.
Európsky certifikát (ETA) poskytuje bezpečnosť a reguluje použitie ako viacnásobné upevnenie nenosných systémov na ukotvenie do betónu a muriva. Rámová hmoždinka S je vhodne umiestnená pomocou prievlačnej inštalácie a vďaka malej hĺbke ukotvenia 50 mm sa nemusí vŕtať žiadna hlboká diera.
ETA certifikát potvrdzuje, že skrutky Power-Fast vyrobené z nehrdzavejúcej ocele vydržia priame poveternostné podmienky so zaradením do servisnej triedy 3 podľa Eurokódu 5. EC5 reguluje okrem iného vhodnosť a použitie drevených komponentov v rôznych klimatických podmienkach po inštalácii a slúži ako dôkaz stability s trvácnou odolnosťou pri zaťažení. Spoločnosť fischer ponúkla  podporu klientovi pri plánovaní a dimenzovaní kotevných riešení pomocou „softvérovej rodiny“ FIXPERIENCE. Boli použité moduly WOOD-FIX na výpočet drevených spojov a modul FACADE-FIX na dimenzovanie ukotvenia fasádnej spodnej konštrukcie.
Národný park čoskoro privíta návštevníkov moderným  foyerom, ktorý bude príjemný a bezpečný. Ročne sa očakáva až 100 000 návštevníkov z celého sveta.

Hostia z celého sveta budú čoskoro schopní získať informácie pri prechádzkach v novom návštevníckom a informačnom centre národného parku Čierny les. Architektonicko sochárske dielo tejto drevostavby s jednotlivými časťami budovy pripomína na seba poukladané kmene stromov. Obrázok: Bloomimages
Stavenisko nového návštevníckeho a informačného centra Národného parku Čierny les v máji 2018. Obrázok: fischer
Pohľad z kopca v národnom parku Čierny les. Obrázok: ARGE Black Forest National Park
Fasádne opláštenie zo smrekových šindľov na stavebných častiach E a F bolo pripevnené k drevenej kotevnej konštrukcii, ktorá bola ukotvená rámovými hmoždinkami fischer SXR do betónu. Obrázok: Majetok a stavba Bádensko-Württembersko Amt Pforzheim
sc93-delivery-1