Kotvy pre najvyššiu sochu na svete

Kotvy pre najvyššiu sochu na svete

Svoju hlavu drží vysoko a stanovuje nové štandardy: Indická „Statue of Unity“ (Socha jednoty) stojí nad všetkými ostatnými sochami sveta, jej výška je 182 metrov. Monumentálna stavba bola slávnostne otvorená 31. októbra 2018. Na jej konštrukciu bolo použité veľké množstvo oceľových a chemických kotiev a iných riešení upevňovacieho sortimentu od spoločnosti fischer.

„Socha jednoty“ je približne dvakrát taká vysoká ako Socha Slobody v New Yorku. Socha, ktorú stavali tri a pol roka, sa nachádza v blízkosti mesta Vadodara, v najzápadnejšom indickom štáte Gudžarát. Je venovaná Sardarovi Vallabhbhai Patelovi, štátnikovi z Gudžarátu, ktorý zohral hlavnú úlohu v boji Indie za nezávislosť. Bol oslavovaný ako “Iron Man Indie” kvôli jeho aktívnemu boju proti britskej koloniálnej moci a následnému založeniu Indického štátu v roku 1947.

Rozmery projektu sú obrovské. Socha je postavená 240 metrov nad zemou a zaberá plochu vyše dvoch hektárov, obklopenú dvanástimi kilometrami umelého jazera. Areál je vybavený modernou dopravnou infraštruktúrou, ktorá zahŕňa diaľnicu, zdokonalený železničný systém a dokonca aj heliporty. Samotná konštrukcia pozostáva z dvoch železobetónových valcov, ktoré sú v jadre a tie obklopuje oceľový skelet. Vonkajší plášť je obložený 8 mm hrubými bronzovými doskami. Realizátormi stavby sú - strojárska firma Larsen & Toubro a stavebná firma Turner.

„Získali sme si dôveru projektových manažérov prostredníctvom demonštrácií výrobkov, technických seminárov, testov napätia a školení na mieste,“ uviedol Prakash Tripathi, konateľ fischer India.

Pre projekt bola použitá svorníková fischer kotva FAZ II. Kotva má vysokú pevnosť v ťahu a šmyku v betóne a je bezpečným kotviacim riešením pri seizmickej aktivite. Jej variabilná hĺbka kotvenia v rozmeroch M8 až M16 umožnila, aby sa pri montáži fasádnych prvkov a mnohých ďalších aplikácií prispôsobila s milimetrovou presnosťou príslušným požiadavkám na zaťaženie. Konštruktéri sochy sa tiež spoľahli na maltu fischer FIS V a jej doplnkové systémové komponenty.

Injekčná malta fischer FIS EM bola používaná spolu s FIS V. Cenovo výhodná malta z epoxidovej živice sa vyznačuje vysokou nosnosťou v betóne zároveň je rovnako vhodná pre použitie v seizmicky aktívnych oblastiach. Ku výstavbe super sochy prispeli aj ďalšie upevňovacie riešenia spoločnosti fischer. Systém požiarnej ochrany FireStop patril medzi žiadané systémy, ako aj ďalšie inštalačné systémy fischer. Spolu s ostatnými prvkami kotvenia boli použité aj rámové upevňovacie prvky SXR a FUS.

Cez otvory vo vyhliadkovej galérii vo výške hrudníka „Sochy jednoty“ môžu návštevníci vidieť nádhernú panorámu okolitej krajiny. Svorníkové kotvy fischer a injektážne malty poskytujú pevnú istota stability celému „kolosu“.  Obrázok: picture alliance / REUTERS
Pohľad do vnútra „Sochy jednoty“ počas jednej z fáz výstavby.Obrázok: fischer
Konštrukcia pozostáva z dvoch železobetónových valcov v jadre obklopených oceľovým skeletom. Exteriér je obložený 8 mm hrubými bronzovými doskami. Veľké množstvo kotviacich bodov a inštalačné systémy od spoločnosti fischer prispievajú k bezpečnému spojeniu konštrukcie.Obrázok: fischer
Vďaka oceľovému, betónovému a bronzovému obloženiu bola  vytvorená „Socha jednoty“ a stala sa ikonou. Pre fasádne aplikácie počas výstavby „Sochy jednoty“ bola použitá fischer svorníková kotva FAZ II so schválením ICC. Obrázok: fischer
sc93-delivery-1