Tipy pre domácu kanceláriu – Home office

17. July 2020

Lepšia rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, žiadne dochádzanie do práce – práca z domu má mnoho výhod. Táto téma sa v dôsledku pandémie koronavírusu stáva čoraz relevantnejšia. Je čas pripraviť si doma pracovný priestor, ktorý poskytuje priestor aj na prestávku.

Čo potrebujete pre domácu kanceláriu?

Z mentálneho hľadiska je dôležité, aby bol váš profesionálny život oddelený od vášho súkromného života. Preto má zmysel túto pomyselnú hranicu vytvoriť aj priestorovo. Ideálna je samostatná kancelária. Ale aj v obývacom priestore alebo v priestrannej chodbe môžete zvyčajne rýchlo nájsť správny roh pre domácu kanceláriu. .  Okrem priestorovej dostupnosti by však malo byť k dispozícii aj technické vybavenie. Predpokladom pre prácu z domu je rýchle, stabilné a bezpečné pripojenie k internetu. Štandardné vybavenie zahŕňa aj monitor, klávesnicu a telefón. Nesmieme zabudnúť aj na kancelársku stoličku. K tejto téme sa dostaneme podrobnejšie nižšie pod nadpisom „Posilnenie chrbta do budúcnosti“.

Ak venujete trochu pozornosti rôznym tipom na vybavenie, budete radi „chodiť“ do domácej kancelárie – a udržíte si tak hranicu medzi prácou a voľným časom.

Vybavenie domácej kancelárie – vytvorenie nového priestoru

Deliace steny pomáhajú oddeliť pracovné a obytné priestory. Inštalácia sadrokartónových priečok je relatívne jednoduché a nákladovo efektívne riešenie. Na to je ideálna sadrokartónová doska pripevnená ku kovovej konštrukcii. Na zlepšenie tepelných, protipožiarnych a akustických vlastností sa do sadrokartónových priečok vkladá izolačná vrstva. To umožňuje sústredené, efektívne a pohodlné pracovné prostredie chránené pred akýmkoľvek hlukom. Jednovrstvová sadrokartónová doska je vhodná aj ako jednoduchý rozdeľovač miestnosti a chráni pred rozptýlením. Ale opatrne: pri vytváraní novej miestnosti sa uistite, že priestor má dostatok denného svetla. Prečítajte si viac o tom v časti „Osvetlený pracovný priestor“.

Samotný laptop už v domácej kancelárii nestačí.

Vybavenie pracoviska domácej kancelárie

Deliace steny zároveň ponúkajú nový priestor na pripevnenie nábytku a nábytkových prvkov. Domáce pracovné priestory si môžete zútulniť pridaním nástenných lámp alebo políc. Obrázky a ďalšie prvky nábytku môžu skrášliť obytné priestory. Ale buďte opatrní, nosnosť a odolnosť sadrokartónu sú obmedzené. Hmoždinka a skrutka musia vyhovovať aplikácii. Do úvahy sa musí brať hrúbka a aj hmotnosť upevnenia.

Dobrým tipom je fischer DuoBlade. Hmoždinka môže byť inštalovaná obzvlášť čisto a rýchlo. Účinne sa rozširuje v správnej úrovni sadrokartónových panelov s jedným a dvojitým obložením a zároveň chráni materiál. Ľahké svietidlá, obrázky a oveľa viac môžu byť bezpečne pripevnené s Duoblade. Na pripevnenie skriniek, políc alebo obrázkov s vyšším zaťažením na deliace steny je vhodná hmoždinka fischer DuoTec, ktorá sa sklopí za doskou.

4 tipy, ako efektívne pracovať v domácej kancelárii

  • Vytvorte si trvalé pracovisko.
  • Oblečte sa rovnako pre svoju prácu, či už pracujete z domu alebo v kancelárii.
  • Napíšte si zoznam úloh.
  • Urobte si pravidelné krátke prestávky a vetrajte miestnosť.

 

Osvetlený pracovný priestor

Ak je to možné, pracovisko by malo byť umiestnené pri okne. Denné svetlo podporuje výkon a šetrí náklady na elektrickú energiu. Preto sa uistite, že pri výbere miesta  pre vašu domácu kanceláriu je dostatok denného svetla. Pracovný stôl by mal byť umiestnený na boku okna, aby ste sa neoslnili. Inštalácia žalúzií alebo závesu je určite dobrý nápad. Umelé osvetlenie je tiež rozhodujúce pre to, aby bolo možné pracovať aj počas tmavších mesiacov v roku. Studené osvetlenie sa odporúča pre domáce kancelárie, pretože zvyšuje koncentráciu a úroveň produktivity. Na tento účel sa odporúča teplota farby osvetlenia alebo farba svetla nad 5 300 Kelvinov.

Pre pripevnenie svietidiel je fischer DuoPower  všestranný vo všetky stavebných materiáloch, ktoré obklopujú domácu kanceláriu. Flexibilne aktivuje správnu funkciu v pevných, dutých a doskových stavebných materiáloch a to rozšírením, tvarovým zámkom alebo zauzľovaním. fischer DuoTec  je vhodný na pripevnenie svietidiel do deliacich stien z doskových materiálov. Rolety sú ďalším tipom na kontrolu intenzity svetla a dajú sa ľahko nainštalovať pomocou fischer DuoPower.

Posilnenie chrbta do budúcnosti

Ergonomická kancelárska stolička je obzvlášť dôležitá pri pravidelnej práci z domu na plný úväzok. Pri sedení vo vzpriamenej polohe s nohami pevne a rovnobežne umiestnenými na zemi, s predlaktím položeným na stolovej doske by kolená a lakte mali byť v uhle 90 stupňov. Okrem toho je vhodné umiestniť monitor mierne pod horizontálnu vizuálnu os vo vzdialenosti predpaženej ruky. Tieto aspekty by mali byť správne nastavené už od začiatku, pri zariaďovaní domácej kancelárie. Tí, ktorí dávajú prednosť trochu nezvyčajným veciam, sa v domácej kancelárií môžu rozhodnúť napríklad pre atypickú ergonomickú stoličku. Výber je na Vás.

Obrázok: skdesign123rf

Náklady na domácu kanceláriu

Ak si potrebujete zriadiť domácu kanceláriu, môžete to urobiť aj s malým rozpočtom. Prečítajte si ďalšie tipy, ako si premeniť domáce prostredie na home office. Tí, ktorí uprednostňujú zvýšenie komfortu, vyžadujú nové technológie alebo potrebujú vytvoriť úplne novú miestnosť, by mali zohľadniť vyššie náklady. Určite je možné začať so základným vybavením a postupne úroveň zvyšovať.

Zohľadnenie rôznych tipov na vybavenie, môže spríjemniť prácu doma bez toho, aby ste museli spájať prácu s voľným časom.

 

DuoPower

Spojenie sily a inteligencie

Prejsť na DuoPower

fischer Blog

Nylonová sklopná hmoždinka fischer DuoTec

Nylonová sklopná hmoždinka s jednoduchou montážou a vysokou únosnosťou vo všetkých doskových materiáloch.

Prejsť na fischer DuoTec

fischer Blog

fischer DuoBlade

Samorezná hmoždinka pre ľahké upevnenie do sadrokartónu behom okamžiku.

Prejsť na fischer DuoBlade

fischer Blog