5 najčastejších chýb pri kotvení

8. October 2021

DIY (urob si sám) zažíva v poslednej dobe veľkú popularitu. Vytváranie vlastných dekorácií, prestavba záhrady s domácim sedením z paliet alebo výroba štýlových lámp v priemyselnom štýle sa stáva čoraz obľúbenejšou. Ale buďte opatrní, pokiaľ ide o bezpečnostné upevnenia. Uvádzame najčastejšie chyby pri aplikáciách a ako sa im vyhnúť.

Chyba č. 1: Nedostatočne hlboko vyvŕtaná diera

Zmontovali ste policu a teraz ju potrebujete pripevniť na stenu. Na tento účel používateľ nameriava miesto, kde bude vŕtať a vopred si ho presne označí. Pri vŕtaní si dávajte obzvlášť pozor. Nevŕtajte na mieste, kde môžete mať v stene zabudovanú elektroinštaláciu. Existujú však aj iné veci, ktoré si je potrebné uvedomiť: Ak nenavŕtate dieru dostatočne hlboko, skrutka sa môže zasekávať a dokonca aj zlomiť, ak je skrutkovaná s príliš veľkou silou ďalej. Tomu by ste sa za každú cenu vyhnite.

Základným pravidlom pri hmoždinkách je, aby ste vyvŕtali minimálne taký veľký otvor aká je dlhá plastová hmoždinka. Premyslite si, ako hlboko bude skrutka aplikovaná vo vŕtanom otvore. Vyberte si skrutku, ktorá je o niečo dlhšia ako samotná hmoždinka, zároveň počítajte aj s hrúbkou upevňovaného dielu. Ak je skrutka výrazne dlhšia, musíte  vŕtaný otvor tomu tiež prispôsobiť, aby mala skrutka priestor aj za koncom hmoždinky. Vedeli ste? Plastové hmoždinky boli pomenované podľa ich priemeru. Na 8-čkovú hmoždinku sa musí (vhodnou) vŕtačkou vyvŕtať otvor s priemerom 8 mm. Správna skrutka má byť o niečo menšia ako priemer hmoždinky. Ďalšie informácie nájdete aj na obale výrobku.

Označte si páskou na vrtáku hĺbku otvoru, ktorý idete vŕtať.

Chyba č. 2: Použitie nesprávnej metódy vŕtania

Pri vŕtaní sa často vyskytuje bežná chyba, keď je vŕtaný otvor označený a ďalší krok je samotné vŕtanie. Ktorý nástroj je pre túto prácu ten správny? Náš aplikačný inžinier Andreas Cardinal to považuje za častý problém. „Ak sa napríklad namiesto vŕtačky s príklepom použije rázový uťahovák, môže to spôsobiť viaceré problémy.“ Rázové uťahovačky môžu byť považované za univerzálne nástroje, ale vŕtačka v príklepom by sa mala použiť napríklad na tvrdý betón. Na druhej strane, vŕtanie s príklepom by sa nemalo za žiadnych okolností používať v iných stavebných materiáloch, ako sú napríklad vertikálne dierované tehly, pretože by to drasticky znížilo nosnosť danej kotvy.

Výber správneho náradia je veľmi dôležitý.

Chyba č. 3: Použijete hmoždinku, ktorá je príliš krátka

Najmä v prenajatých bytoch nie je vždy známa štruktúra steny. Ak však aj napriek tomu chcete ukotviť nejaký predmet, by bolo najlepšie vykonať najprv testovacie vŕtanie. Na základe vyvŕtaného prachu, si môžete ľahko identifikovať stavebný materiál. Je dôležité, aby ste kotvu vždy umiestnili do nosného podkladu. Bežnou chybou, ktorá sa stáva, je umiestnenie kotvy do omietky alebo do nenosných vrstiev. Môže sa vám to stať v prípade ak je napríklad zvolená príliš krátka kotva . Najlepšie je najprv určiť požadovanú dĺžku kotvy, aby ste ju bezpečne nainštalovali do nosnej vrstvy muriva.

Výber hmoždinky závisí od stavebného materiálu.

Chyba č. 4: Nesprávne použitie chemickej kotvy

Vstrekovacie (injektážne) systémy sú známe profesionálom už nejaký čas. Ale toto riešenie upevnenia je tiež populárne medzi domácimi majstrami, pretože umožňuje pripevnenie vyššieho zaťaženia. Ak nespotrebujete celú kartušu, odstráňte zmiešavač a jednoducho nasaďte uzáver. To spôsobí, že špeciálny uzáver zabezpečí opätovné vytlačenie a zmiešanie oboch zložiek počas ďalšej aplikácie. To zabraňuje vytvrdzujúcemu procesu, čo znamená, že sa môže opätovne použiť na účely ukotvenia aj po dlhšom čase. Nepoužitú maltu si v kartuši môžete odložiť na inú aplikáciu. Vydrží pomerne dlho, ak ich uložite na tmavom mieste, ktoré nie je príliš teplé. Pivnice sú na tento účel ideálnym skladom. Náš tip: Relatívne krátky čas spracovania sa môže v lete zvýšiť uložením kartuše na chladné miesto a následne použiť s dlhšou dobou spracovania. Odporúčame pred takýmto použitím, spraviť skúšku.

Certifikované chemické kotevné systémy.

Chyba č. 5: Použitie opotrebovaného vrtáku

Napríklad, máte čo najskôr pripevniť zrkadlo na betónovú stenu. Vrták však vyzerá trochu opotrebovane, ale nový nie je po ruke. Buďte opatrní: Ak pracujete s vrtákmi, ktoré sú príliš opotrebované. Počas vŕtania môžete mať ťažkosti s vyvŕtaním správnej hĺbky a následným osadením hmoždinky, najmä v betóne v prípade zasiahnutia do betonárskej výstuže. Môžete mať problém, že kotvu nemôžete dostatočne hlboko usadiť a bude vyčnievať. V žiadnom prípade nezrezávajte z dĺžky hmoždinky.

Pre presné vŕtanie použite vrtáky fischer